وزیر‌ ارتباطات موافق رفع فیلتر اینستاگرام، واتس‌اپ و تلگرام نیست

براساس گزارش عصر ایران، «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات، بعد از نماز عید فطر در جمع شماری از مردم درباره رفع فیلتر گفت: «تصمیم‌گیری دراین‌باره در حوزه او نیست.» بااین‌حال او گفت اگر تصمیم‌گیری بر عهده او باشد، موافق رفع فیلتر نیست‌.

این خبرگزاری همچنین اعلام کرد یکی از حضار انتقاد کرد که چرا وزارت ارتباطات همه فیلترشکن‌ها را نمی‌بندد؛ زارع‌پور به این سؤال این‌چنین جواب داد: «اگر این کار انجام شود، در اینترنت کشور اختلال ایجاد می‌شود.»

از پاییز سال گذشته تا به امروز، اینستاگرام و واتس‌اپ و همچنین گوگل‌ پلی فیلتر شده‌اند و به‌نظر نمی‌رسد که قصد بازگشایی هیچ‌یک از آن‌ها در دستور کار دولت باشد. از بین این سه مورد، پیش‌تر پیش‌تر وزیر ارتباطات فقط نظر شخصی خود را درباره رفع فیلتر گوگل‌ پلی گفته بود: «نظر تخصصی من این است که گوگل‌ پلی باز شود و آن را دنبال می‌کنیم.» حال به‌نظر می‌رسد نظر تخصصی زارع‌پور برای دو پلتفرم اینستاگرام و واتس‌اپ متفاوت است. زارع‌پور خیلی کم درباره فیلترینگ و رفع فیلترینگ صحبت می‌کند و معمولاً رسیدگی به این موضوع را در حیطه کاری خود نمی‌بیند. او همواره اعلام می‌کند فیلترینگ دست او نیست؛ جمله‌ای که از منظر حقوقی اشتباه نیست و در واقعیت هم فیلترینگ به‌طور تمام‌و‌کمال در دست وزارت ارتباطات قرار ندارد.

عیسی زارع‌پور در یکی از آخرین مصاحبه‌های رسانه‌ای خود با ایسنا اعلام کرد: «در شرایط فعلی که این محدودیت ناخواسته ایجاد شده است و دوستان امنیتی تشخیص دادند، ما وظیفه داریم فضا را برای کسب‌وکار‌های مردم فراهم کنیم.» درواقع زارع‌پور تأکید کرده است که این محدودیت‌ها به هر دلیلی ایجاد شده و حالا وظیفه او به‌عنوان وزیر ارتباطات این است که فضا را برای کسب‌وکارهای مردم فراهم کند. درواقع به‌نظر می‌رسد زارع‌پور این فیلترینگ را با همه تبعاتش پذیرفته است و حالا تنها کاری که از دستش برمی‌آید این است که فضای کسب‌وکارهای مردم را درست کند.


بازگشت به وبلاگ چتزی